‘Anlamlı bir yüz hep bir hikaye anlatır.’

1991 yapımı Gizli Yüz, Orhan Pamuk’un Kara Kitap’ındaki ‘Karlı Gecenin Aşk Hikayeleri’ adlı hikayeden yola çıkılarak oluşturulmuş. Yönetmen koltuğunda Ömer Kavur’un oturduğu filmde; Zuhal Olcay, Fikret Kuşkan ve Rutkay Aziz başrolleri paylaşıyor. Bu sefer bir değişiklik yaparak bundan sonraki paragrafta filmi izlemeyenler için bir kısım oluşturacağım. Diğer kısım ise spoiler içeren detaylı kısım olacak, keyifli okumalar.

20'li yaşlarındaki genç Fikret Kuşkan’ın canlandırdığı karakter, okumak için İstanbul’a gelen fakat sonrasında pavyon fotoğrafçılığı yapmaya başlayan biridir. Yine fotoğraf çektiği bir gece yolu gizemli bir kadınla kesişir. Zuhal Olcay’ın canlandırdığı bu kadın ise onun çektiği fotoğraflarla…


‘Aşk, bile bile tutsaklıktır.’ Peki sevdiğin kişiye mi, yoksa kendine mi?

Netflix’in yeni dizisi Behind Her Eyes, Sarah Pinborugh’un aynı adlı kitabından uyarlama bir dizi. Toplam 6 bölümden oluşan dizinin başrollerini Eve Hawson, Tom Bateman, Simona Brown ve Robert Aramayo paylaşıyor. Psikolojik gerilimi iliklerimize kadar hissettiğimiz diziyi detaylı inceleyeceğiz. Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içerebilir.

Bolca İngiliz ve İskoç aksanı, psikoloji ve rüyalar. Bu konulardan en az biri bile ilgimizi çekiyordur, Behind Her Eyes hepsini tek çatı altında toplamayı başarmış. Bekar bir anne olan Louise’in gece buluşacağı arkadaşı tarafından ekilmesi ve tesadüf üzeri David’le barda tanışması ile başlıyor hikayemiz. …


Yeni yılla birlikte yayın hayatına başlayan ve şuan tamamen ücretsiz olan Gain’de birbirinden farklı yapımları bulmak mümkün. Sadece mobilde kullanılabilen uygulamada genel olarak kısa süreli programlar, diziler ve belgeseller mevcut. Aynı zamanda düzenli canlı yayınlar da gerçekleştiriliyor.

Platformun dizilerinden biri olan Terapist en ilgi çekici yapımlardan bir tanesi. Psikolojinin popülerlik kazanmasıyla birlikte danışan-doktor ilişkilerinin işlendiği yapımları daha sık görür olduk, Terapist de bunlardan biri. Başrollerini Dolunay Soysert, Çağdaş Onur Öztürk, İlayda Alişan, Muhammed Uzuner, Murat Kılıç ve Zeynep Çamcı’nın paylaştığı dizide psikotik hastalıklar ve kişilik bozukluklarında uzman terapist Çetin’in eşinin ani ölümü merkeze alınıyor. Her bölümü ortalama 15 dakika olan…


Tablo gibi filmlere sahip Éric Rohmer için bir seri hazırlamaya karar verdim.

Rohmer serisi için seçtiğim ilk film olan L’Ami de Mon Amie (Kız Arkadaşımın Erkek Arkadaşı), Fransız yönetmen Éric Rohmer’in ‘Comédies et Proverbes’ serisinin son filmiydi. 1987 yapımı dram/komedi türündeki filmin başrollerinde ise Sophie Renoir, Emmanuelle Chaulet, Eric Viellard ve François-Éric Gendron yer alıyor. Filmi detaylı inceleyeceğimiz yazının devamı spoiler içermektedir.

I have decided to prepare a series about Éric Rohmer’s painting-like movies. The first movie I have chosen for this series, L’Amie de Mon Amie (Girlfriends and Boyfriends), is the last movie of the series ‘Comédies et Proverbes’…


Önceden tanımadığınız ve sizi seveceğinden de emin olmadığınız insanlarla ıssız bir dağ evinde kalsanız nasıl olurdu?

Goodnight Mommy filminden de tanıdığımız Veronika Franz, Severin Fiala ikilisinin yönettiği Lodge / Mürit, Sergio Casci’nin kaleminden çıkmış 2019 yapımı bir film. Başrollerinde Riley Keough, Alicia Silverstone, Richard Armitage ve Jaeden Martell’ın yer aldığı film, psikolojik gerilim türünün güzel örneklerinden biri. Filmi ayrıntılı inceleyeceğimiz yazının geri kalanı spoiler içermektedir.

What if you need to stay with someone which you didn’t know before and also you’re not sure that they’re going to like you?

Lodge; which is directed by Veronika Franz, Severin Fiala, the duo…


Başrolde de yer alan Aziz Ensari’nin Alan Yang ile yarattığı Master of None, 2015 yapımı bir Netflix dizisi. Modern hayatın şahane hatalarını, yalnızlığı, ilişkileri ve birçok farklı konuyu ele alan dizi tüm bunları uygun dozda mizahla anlatmayı başarmış. Yazının bundan sonraki kısımları spoiler içermektedir.

Master of None, created by Aziz Ensari with Alan Yang, is a 2015 Netflix series. The series, has managed to explain the wonderful mistakes of modern life, loneliness, relationships and many different issues with an appropriate dose of humor. The following parts of the article contain spoilers. …


Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerin bazılarını sizler için derledik.

Reklamsız Günlere Son:

Günümüzde neredeyse her Youtube videosunda reklam görmeye alıştık. Yine de Youtube Partner Programı’na üye olmayan bazı içerik üreticileri, videolarına reklam koymamayı tercih ediyordu. Youtube’un aldığı son karara göre artık bu da mümkün olmayacak, platform her videoya reklam eklemeyi planlıyor. Kesintisiz video izleme deneyimi tamamen ortadan kalkacağı için Youtube Premium üyeliklerinin artacağı düşünülüyor.


‘Üstümde görmüş olduğunuz kıyafetleri beğendiyseniz, satın almak için yukarı kaydırın.’ Oldukça tanıdık bir cümle, değil mi? Son yıllarda özellikle Instagram üzerinden hayatımıza nüfuz eden ‘Influencer Marketing’ pazarlama tipi ve detaylarından biraz bahsetmek istedik.

Nedir?

İngilizce’de ‘influence’ yani etki kelimesinden gelen ‘influencer’, etkileme gücüne sahip kişileri tanımlarken kullanılır. Dijital pazarlamada Influencer, sahip olduğu toplulukla etkileşime geçen ve onların davranışlarına etkide bulunabilen kişilerdir. Markalar sosyal medya üzerinden influencer ile çalışarak; o kişinin güven sağladığı kitleye erişir. Peki markalar neden sosyal medya influencerlarını tercih ederler?

İnsanlar eskiden boş zamanlarını geçirmek için televizyon izlerken, günümüzde neredeyse her an sosyal medya platformlarında geziniyor. Bu değişimle birlikte…


Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerin bazılarını sizler için derledik.

Netflix Fast Laughs:

Pandeminin etkisiyle kullanıcı sayısı katlanarak artan ve giderek popülerleşen Netflix, IOS cihazlarda yeni bir özelliği test ediyor. Masaüstü özelliğinde yapımın üzerine geldiğimizde otomatik olarak fragman sunulurken, mobilde böyle bir seçenek yoktu. ‘Fast Laughs’ adlı bu özellik sayesinde platform, film ve dizilerden TikTok benzeri kısa videoları mobil versiyonunda sunmaya başlayacak. Böylece kullanıcılar, merak ettikleri yapımların içeriklerine kısaca göz atma şansı yakalayacak ve beğendiklerini izleme listelerine ekleyebilecekler.

Twitter’ın Yeni Güncellemeleri:

Covid-19 ve ABD Başkanlık Seçimleriyle birlikte birçok yeni önlem alan Twitter, bunların yanısıra kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya hazırlanıyor. Bunlardan ilki, kullanıcıların sadece sesli olarak iletişim…


Yakın zamanda gerçekleşen dijital trendlerin bazılarını sizler için derledik.

Yayın İçi Reklamlar Artık Türkiye’de: Kullanıcıların platform üzerinden yaptıkları yayınlarda reklam yapmasına olanak tanıyan Facebook, bu özelliğini Türkiye’ye de açtı. Böylece video içerik üreticileri, yayınları üzerinden reklam geliri elde edebilecek. Reklam modeli olarak da Youtube’taki gibi bir model kullanılacak. Reklam vermeye uygun içerik üreten üreticiler, bu reklamları İçerik Stüdyosu’ndan yönetecek.

Güneş Özcan

Someone who is interested in marketing and advertising, cinema and art.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store